Inspectoratul de Jandarmi Județean Dolj asigură măsurile de ordine publică la manifestările organizate în județul Dolj

0
jandarmi (2)


Începând de astăzi și până duminică, 4 august a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Dolj, alături de celelalte structuri ale MAI, va fi angrenat în misiuni de asigurare a ordinii publice la manifestările organizate în spațiul public, astfel:

– 1 – 4 august, efectivele I.J.J. Dolj vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică la manifestărea cultural artistică Festivalul Verii ce va fi organizată în municipiul Calafat;

– duminică, 4 august, vor fi asigurate măsurile de ordine publică la manifestarea cultural artistică În pădure la Zăval organizată în localitatea Zăval. 

Pentru asigurarea unui climat de linişte şi siguranţă cetăţenilor care vor participa la aceste manifestări, precum şi pentru evitarea apariţiei unor situaţii de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică, jandarmii recomandă participanţilor să respecte indicaţiile forţelor de ordine, să supravegheze cu atenție copiii care îi însoțesc și să acorde o atenţie sporită modului de păstrare a bunurilor şi obiectelor personale. 

De asemenea, în cazul în care sunt martorii săvârşirii unor fapte de natură antisocială, cetăţenii pot să solicite ajutorul jandarmilor aflați în dispozitiv în situaţia în care este necesară intervenţia acestora sau să apeleze numărul unic de urgenţă 112.

Compartimentul Informare, Relaţii Publice şi cu Publicul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *