ISJ Dolj: 70,7%, rata de promovare în prima sesiune a examenului național de Bacalaureat 2023 (după soluționarea contestațiilor)

0

Rezultatele finale obținutede absolvenții studiilor liceale la probele scrise ale examenului național de Bacalaureat (sesiunea iunie-iulie 2023au fost afișate astăzi, 07 iulie, în centrele de examen și pe site-ul dedicat.

În județul Dolj, rata de promovare înregistrată după soluționarea contestațiilor este de 70,7% (în creștere cu 3%, comparativ cu afișarea rezultatelor inițiale 67,7 %).În anul școlar 2021-2022, rata de promovare a fost de 75,2%.

Rata de promovare pentru candidații din promoția curentă este de 77% (74% inițial).

Astfel, din totalul celor4076 de candidați prezenți au promovat 2722 de candidați (2605 au promovat inițial).

La nivelul județului Dolj, după revaluarea lucrărilor, a fost obținută o medie de 10 (zece) la Colegiul Național ”Frații Buzești” Craiova.

După reevaluarea lucrărilor, numărul notelor de 10 (zece) a crescut la 258 față de rezultatele inițiale(228).

Pe discipline de examen, situația notelor de 10 este următoarea:

  • 10 note de 10 (zece)total- Proba E.a). Înainte de contestații – 8 candidați au obținut nota 10 la proba de Limba și literatura română. (+ o notă de 10 la Colegiul Național ”Frații Buzești” și o notă de 10 la Colegiul Național Militar ”Tudor Vladimirescu” Craiova).
  • 109 note de 10 (zece)total proba E.c).Înainte de contestații – 85 de candidați au obținut nota 10 la proba obligatorie a profilului.
  • 139 note de 10 (zece) total – Proba E.d). Înainte de contestații – 135 de candidați au obținut nota 10 la proba la alegere a profilului și a specializării.

Au fost depuse2424 contestații:

  • 1242 de contestații la proba Ea) – Limba și literatura română
  • 620 de contestații la proba Ec) – Proba obligatorie a profilului
  •  562 de  contestații la proba Ed) – Proba la alegere a profilului și specilaizării

     În urma reevaluării lucrărilor, 1773 de contestații au fost admise în plus, 499contestații au fost admise în minus și 152 de contestații au rămas nemodificate.227 candidați au media cuprinsă între 5.00-5.99.

117candidați au fost declarați promovați după reevaluarea lucrărilor.

A doua sesiune de examen se va desfășura în perioada 16 august – 29august, fiind precedată de etapa de înscriere (17 – 24 iulie).

Purtător de cuvânt,

Inspector școlar,

Profesor Nicoleta Litoiu, 

Nr.
crt
DenumireunitateProcentdupăcontestatiiProcentInainte de  contestatii 2023DiferentaProcent
1COLEGIUL NATIONAL MILITAR “TUDOR VLADIMIRESCU” CRAIOVA100.00%100.0%0.0%
2LICEUL TEHNOLOGIC SPECIAL”PELENDAVA” CRAIOVA100.00%100.0%0.0%
3SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX “SFANTUL GRIGORIE TEOLOGUL” CRAIOVA100.00%100.0%0.0%
4COLEGIUL NATIONAL “ELENA CUZA” CRAIOVA99.29%98.6%0.7%
5COLEGIUL NATIONAL “FRATII BUZESTI” CRAIOVA98.28%97.9%0.4%
6COLEGIUL NATIONAL “CAROL I” CRAIOVA97.51%97.2%0.4%
7COLEGIUL NATIONAL PEDAGOGIC “STEFAN VELOVAN” CRAIOVA96.89%94.7%2.2%
8LICEUL TEORETIC “TUDOR ARGHEZI” CRAIOVA93.22%90.7%2.5%
9LICEUL TEORETIC “INDEPENDENTA” CALAFAT92.11%88.6%3.5%
10LICEUL TEORETIC “HENRI COANDA” CRAIOVA88.41%86.2%2.2%
11COLEGIUL NATIONAL “NICOLAE TITULESCU” CRAIOVA87.23%85.6%1.6%
12LICEUL “VOLTAIRE” CRAIOVA89.01%83.5%5.5%
13LICEUL TEOLOGIC ADVENTIST CRAIOVA81.40%74.4%7.0%
14LICEUL TEHNOLOGIC “HORIA VINTILA” SEGARCEA80.49%73.2%7.3%
15LICEUL “CHARLES LAUGIER” CRAIOVA68.75%63.8%5.0%
16LICEUL “TRAIAN VUIA” CRAIOVA66.27%61.5%4.7%
17LICEUL DE ARTE “MARIN SORESCU” CRAIOVA64.58%61.5%3.1%
18LICEUL TEORETIC “GEORGE ST. MARINCU” POIANA MARE68.42%57.9%10.5%
19LICEUL CU PROGRAM SPORTIV “PETRACHE TRISCU” CRAIOVA65.75%56.2%9.6%
20COLEGIUL ECONOMIC “GHEORGHE CHITU” CRAIOVA58.79%54.5%4.2%
21LICEUL TEORETIC “CONSTANTIN BRANCOVEANU” DABULENI57.53%53.4%4.1%
22COLEGIUL “STEFAN ODOBLEJA” CRAIOVA59.69%53.4%6.3%
23LICEUL TEORETIC “MIHAI VITEAZUL” BAILESTI51.72%51.7%0.0%
24LICEUL TEHNOLOGIC “DIMITRIE FILISANU” FILIASI52.86%51.0%1.9%
25LICEUL TEHNOLOGIC “CONSTANTIN IANCULESCU” CARCEA50.00%50.0%0.0%
26LICEUL TEORETIC “GH. VASILICHI” CETATE50.00%50.0%0.0%
27LICEUL TEHNOLOGIC “CONSTANTIN NICOLAESCU-PLOPSOR” PLENITA42.86%42.9%0.0%
28LICEUL TEHNOLOGIC “CONSTANTIN BRANCUSI” CRAIOVA40.58%37.7%2.9%
29LICEUL TEORETIC AMARASTII DE JOS30.43%30.4%0.0%
30LICEUL TEHNOLOGIC “STEFAN MILCU” CALAFAT35.90%29.5%6.4%
31LICEUL ENERGETIC CRAIOVA30.38%27.8%2.5%
32LICEUL TEHNOLOGIC “COSTIN D. NENITESCU” CRAIOVA34.04%27.7%6.4%
33LICEUL DE INDUSTRIE ALIMENTARA CRAIOVA46.15%26.9%19.2%
34LICEUL TEHNOLOGIC AUTO CRAIOVA28.00%22.7%5.3%
35LICEUL “MATEI BASARAB” CRAIOVA25.84%22.5%3.4%
36LICEUL TEHNOLOGIC “PETRE BANITA” CALARASI30.00%20.0%10.0%
37LICEUL TEHNOLOGIC “ALEXANDRU MACEDONSKI” MELINESTI27.78%19.4%8.3%
38LICEUL TEHNOLOGIC UCECOM “SPIRU HARET” CRAIOVA23.08%19.2%3.8%
39LICEUL TEORETIC “ADRIAN PAUNESCU” BARCA19.05%19.0%0.0%
40LICEUL TEHNOLOGIC TRANSPORTURI CAI FERATE CRAIOVA21.74%18.8%2.9%
41LICEUL TEORETIC BECHET17.39%17.4%0.0%
42LICEUL TEHNOLOGIC “GEORGE BIBESCU” CRAIOVA13.04%13.0%0.0%
43LICEUL TEHNOLOGIC DE TRANSPORTURI AUTO CRAIOVA10.00%10.0%0.0%
44LICEUL TEHNOLOGIC “STEFAN ANGHEL” BAILESTI8.33%8.3%0.0%
45LICEUL TEHNOLOGIC SPECIAL “BEETHOVEN” CRAIOVA0.00%0.0%0.0%
 Total general70.7%67.7%3.0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *